Młoda kobieta zaprojektowała innowacyjne urządzenie do antykoncepcji dla mężczyzn

Inżyniera z Politechniki Monachijskiej stworzyła nowoczesne urządzenie do bezpiecznej antykoncepcji tymczasowej skierowane do mężczyzn. Otrzymała za tę innowację nagrodę Jamesa Dysona, a teraz pracuje nad pozyskaniem funduszy na wdrożenie produkcji tego unikalnego urządzenia.

Wielu mężczyzn chciałoby wziąć na siebie większą odpowiedzialność w sprawach antykoncepcji. Ale mają ograniczone możliwości w porównaniu z kobietami. COSO to technologia oparta na ultradźwiękach, zapewniająca odwracalną i wolną od hormonów męską antykoncepcję w domowych warunkach – ultradźwięki tymczasowo hamują spermatogenezę. Brzmi niewiarygodnie? Sprawdźcie, co o projekcie mówi projektantka Rebecca Weiss

“Około rok temu zdiagnozowano u mnie raka szyjki macicy – skutek uboczny pigułki antykoncepcyjnej, którą przyjmowałam. Po tym antykoncepcja hormonalna nie była już opcją. Kiedy mój parnter i ja szukaliśmy alternatywnej metody, zdaliśmy sobie sprawę z braku męskich środków antykoncepcyjnych. Problem nie dotyczy mnie osobiście. Wpływa również na wiele innych. Widać to również w narastającej dyskusji publicznej na temat braku alternatywnych środków antykoncepcyjnych. Postanowiłam więc zająć się opracowaniem nowego podejścia do antykoncepcji dla mężczyzn w mojej pracy magisterskiej z Wzornictwa Przemysłowego na Politechnice w Monachium.”

Jak działa COSO?
Użytkownik nalewa wodę do urządzenia do wskazanego znaku, który ustala się wspólnie z lekarzem według indywidualnej wielkości jąder. Następnie woda jest podgrzewana do temperatury, w której wszystko będzie działać. COSO jest gotowy do zabiegu ultradźwiękowego. Użytkownik rozkłada nogi i siada, aby umieścić jądra w urządzeniu. Proces ultradźwiękowy trwa kilka minut. Pozostały czas można monitorować w czasie rzeczywistym za pomocą aplikacji COSO. Po zabiegu urządzenie wyłącza się automatycznie. Technologia COSO opiera się na badaniu Fundacji Parsemus z 2012 roku, w którym przeprowadzono udane badania nad antykoncepcją ultradźwiękową. Do tej pory procedura z sukcesem była stosowana wobec zwierząt. Dlatego parametry techniczne hipotetycznie dawało się przenieść na człowieka. Problemem był jednak sposób aplikacji.

“Nowe technologie działają tylko wtedy, gdy są akceptowane przez użytkowników i społeczeństwo. Dlatego dobry odbiór użytkowników była głównym celem mojego procesu projektowania. Aby zidentyfikować potrzeby użytkowników, przeprowadzono ankietę na temat męskiej antykoncepcji z udziałem 422 uczestników. Na tej podstawie na 25 warsztatów Co-Design zrekrutowano użytkowników płci męskiej w wieku od 20 do 30 lat w stałych związkach. W warsztatach określono wymagania z punktu widzenia użytkownika jako podstawę do opracowania urządzenia. Ponadto poproszono użytkowników o narysowanie urządzenia ultradźwiękowego według własnych pomysłów. Szkice zostały następnie zgrupowane i przeniesione na koncepcje. Następnie podejścia zostały ocenione przez ekspertów z dziedziny urologii, andrologii, terapii seksualnej, psychoterapii i badań z perspektywy zawodowej. Po sfinalizowaniu formy za pomocą szkiców, z papieru i tektury wykonano ergonomiczne prototypy, aby przetestować wymiary na różnych osobach testujących. Następnie prototyp został sprawdzony u urologa pod kątem największego wspólnego rozmiaru jądra, a jego kształt dostosowano do anatomii jądra. Do ostatecznego projektu zbudowano szczegółowy model CAD. W ostatnim kroku kolory i materiały zostały zdefiniowane i ocenione z użytkownikami. Wartości marki, aplikacja COSO i strona internetowa zostały opracowane w celu jednolitej komunikacji projektu.”

COSO jest inny niż wszystko, co do tej pory widzieliście!

Istnieją tylko dwie ustalone metody antykoncepcji dla mężczyzn: prezerwatywa i trwała wazektomia. W przypadku mężczyzn istnieją podejścia badawcze do antykoncepcji, które nie przyjęły się z różnych powodów. Badanie pigułek antykoncepcyjnych dla mężczyzn zakończyło się niepowodzeniem z powodu skutków ubocznych, które wystraszyły potencjalnych użytkowników. (ciekawe, że skutki uboczne antykoncepcji dla kobiet nie podlegają takiej dyskusji – dopisek redakcji). Inne metody, takie jak Vasalgel, który blokuje nasieniowod przez zastrzyki lub chirurgiczny zawór plemnikowy jako implant, a także spodnie antykoncepcyjne, w których jądra wślizgują się do brzucha, kompletnie się nie sprawdziły. Wszystkie te metody według badań, które przeprowadziła Weiss zawiodły z powodu tego, że były nieakceptowalne dla użytkowników. COSO oferuje przyjazną dla mężczyzn metodę antykoncepcji, która jest łatwa w użyciu bez jakiejkolwiek fizycznej interwencji, bólu lub znanych skutków ubocznych.

Jakie plany ma Rebbeca w związku z urządzeniem?

“Krótkoterminowe etapy rozwoju COSO obejmują funkcjonalny prototyp do testowania praktycznego, ze wszystkimi kompotentami. Ponadto celem jest stworzenie pełnowymiarowego prototypu o wysokiej wierności. Aby wprowadzić COSO jako środek antykoncepcyjny, potrzebuje wsparcia finansowego na badania kliniczne. Wymaga to kontaktów naukowych lub partnerów przemysłowych. Bez prawidłowych danych projekt nie może zostać zrealizowany. Dlatego ważne jest, aby poświęcić projektowi uwagę i przestrzeń. Oto rozwiązanie zorientowane na użytkownika, które może zmienić obecny rynek antykoncepcji. COSO może oferować społecznie istotną wartość dodaną.

Źródło:
jamesdysonaward.org

STRONA PROJEKTU: https://www.coso-contraception.de/?lang=en