Seks Roboty. O pożądaniu, nauce i sztucznej inteligencji.

Mamy wielką przyjemność poinformować, że Seksdobrywszystkim stał się patronem medialnym niezwykłej książki, którą powinien mieć w swojej bilblioteczce każdy prawdziwy fascynat seksuologii.

Interdyscyplinarna pozycja, która łączy w sobie fascynację technologią, socjologią, psychologią i seksuologią prowdzi nas przez fascynujący świat robotów, naszej miłości do techniki i pragnień, by ta technika służyła naszej przyjemności.

Kiedy archeolodzy ogłosili odkrycie najstarszego dilda z kamienia, pochodzącego sprzed 30 tysięcy lat, z dużą dozą sceptycyzmu wczytywałam się w zapewnienia archeologów, że to rytualny przedmiot o charakterze religijnym. Jasssssne. Zwierzęta używają narzędzi do stymulacji seksualnej, a człowiek, jak tylko nauczył się obrabiać kamień, z pewnością nie miał ochoty i nie wykorzystał umiejętności do ulepszenia kluczowej dla gatunku sfery życia. Żaden seksuolog w to nie uwierzy. Książka Kate Davlin jest dodatkowym dowodem na to, że jesteśmy seksualni do cna i wszystko, co osiągamy jako gatunek będzie na usługach naszego popędu.

Kate Davlin jest specjalistką w dziedzinie komputerów oraz sztucznej inteligencji i sprawnie porusza się po tematach, które odkrywa przed nami w swojej książce. Szczególnie interesują ją kwestie społeczne. Ma za sobą intensywny okres działań na rzecz kobiet w nauce i walki z dyskryminacją wobec kobiet naukowczyń. Devlin zdecydowanie potrafi dostrzec jak nasze postrzeganie seksualności i jej istnienie znacząco wpływa na nasze życie. Również w sferach pozornie nieseksualnych.

Dr Kate Devlin
Źródło: @drkatedevlin Twitter

Od 2016 roku intensywnie pracuje i działa na polu etycznych rozważań stosowania sztucznej inteligencji w seksie właśnie i odchodzenia od heteronormatywnego męskiego spojrzenia na seksualność dzięki czy też przez potencjalne kierowanie naszej seksualności w stronę inteligentnych robotów i odwrotnie. Zadaje pytania o to, czy sztuczna inteligencja, jeśli osiągnie samoświadomość będzie mogła udzielać świadomej zgody na seks, czy będzie mogła dokonywać wyborów z uwzględnieniem własnych pragnień, czy takie roboty powinny być udostępniane np. starszym osobom w ośrodkach spokojnej starości jako partnerzy seksualni. W roku 2017 została wpisana przez Progress 1000 na listę najbardziej wpływowych londyńczyków.

Książka “Seks Roboty: O pożądaniu, nauce i sztucznej inteligencji” opisana została przez magazyn Engineering and TEchnology jako “kreatywną, optymistyczną i otwartą eksploracją świata seksrobotów” natomiast The Times zrecenzował ją jako “olśniewającą, dowcipną i napisaną otwartym umysłem”.

Wcale mnie to nie dziwi. Kate to niesamowita osoba, a jej książkę czyta się jednym tchem. Więc jeśli uwielbiacie dyskusje o seksie, wgryzać się w zagadnienia kondycji naszej cywilizacji, naszej moralności, etyki i dążeń, sięgnijcie po tę pozycję!

Dostępna w księgarniach od 11 marca 2020.