Orgazm – jak to zrobić?

Orgazm to jeden z czterech etapów pobudzenia seksualnego. Do orgazmu przechodzi się przez okres podniecenia, wnoszenia (plateau), a kończy się całość etapem relaksu, który następuje po orgaźmie. Jest to stan błogiego zrelaksowania i satysfakcji.

Każdy z nas inaczej przeżywa orgazm, ze względu na bardzo indywidualnie działający układ nerwowy. Jedni mogą reagować bardzo żywo, inni będą potrzebować więcej czasu, żeby dojść. Często czas uzależniony jest od czynników zewnętrznych – stopnia podniecenia przed seksem, tęsknotą za partnerem, a tym samym podwyższonym pożądaniem i gotowością na seks. Nastrój może być kompletnie niezakłócony, przez co nasz układ doskonale będzie reagował i przekazywał niezbędne bodźce, lub pojawią się trudności i zakłócenia, które spowodują, że będzie nam trudniej lub nie będziemy mogli szczytować w ogóle. Orgazmy mogą różnić się z dnia na dzień. Ich intensywność i jakość może też być inna ze względu na okoliczności w jakich się kochamy.

orgazm

Co nas łączy

Orgazm z punktu widzenia reakcji fizjologicznych jest dokładnie taki sam u mężczyzn, jak i u kobiet. Różnić się może drogą dochodzenia, jak i intensywnością. Mamy też nieco inne, choć zbudowane dokładnie z tych samych tkanek narządy seksualne. Są to penis i łechtaczka, oba narządy zbudowane z tkanki gąbczastej, napełniającej się krwią w czasie podniecenia. W wyniku stymulacji erotycznej dochodzi o wzwodu penisa i łechtaczki, odpowiednio systematyczne, rytmiczne i długie pieszczoty (preferencyjnie tych właśnie organów, ale niekoniecznie bezpośrednio) doprowadzają do maksymalnego wniesienia i wyzwalają orgazm. Choć są to kluczowe narządy, zdecydowanie warto rozbudowywać swój repertuar pieszczot.

 

Orgazm wypieszczony

Możemy nasze narządy seksualne stymulować bezpośrednio – ustami, dłonią, czy podczas np penetracji u mężczyzn (łechtaczka nie zawsze jest skutecznie stymulowana podczas penetracji). Możemy też stosować inne formy – u kobiet pieszczoty strefy G, wejścia do pochwy, czy pieszczoty głębokich struktur pochwy, zwłaszcza łączenie różnych tych technik zdecydowanie poprawia jakość orgazmu. U mężczyzn stymulacja prostaty przez ucisk krocza lub stymulacja prostaty analnie też bywa odpowiedzialna za bardzo intensywne wrażenia i orgazmy. Warto stosować różne techniki stymulacji zarówno na penisie, jak i żołądzi łechtaczki na zewnątrz. Masturbatory i wibratory najlepiej i najszybciej stymulują, jednak techniki można łączyć, można wyjść poza tradycyjne sposoby i tak mężczyzna może stosować wibrator na penisie lub stymulator wibrujący, do którego nie potrzebuje wzwodu.

Przeszkadzacze i pomagacze

Żeby doszło do skutecznego zbudowania napięcia niezbędne jest pozbycie się wszelkich “zakłócaczy”, rzeczy, które odciągają nas od skupienia się na naszej przyjemności. Skupienie się na wrażeniach są kluczowe do tego, żeby szansa na orgazm wzrosła. Dlatego pomagamy sobie w rozmaity sposób – zamykamy okna, wyłączamy odbiorniki, zasłaniamy kotary, czasem wiążemy na oczach satynowe szarfy. Czasem używamy wzmacniających wrażenia olejków, takich jak Zestra. Innym razem wspomagamy się wibratorem, a jeszcze innym szaleńczo fantazjujemy, nawet z partnerem w łóżku!

 

orgazm

Praca nad sobą

Niektórzy potrzebują pracy nad tym, żeby wyłączyć zakłócenia z własnej głowy. Przekonania o seksie, dyskomfort wynikający z kontaktu z własnym ciałem, myślenie o sobie w czasie seksu… Negatywnie nacechowane konstrukty i myśli związane z seksem blokują nas, dekoncentrują, zniechęcają. Tak samo fatalnie na przeżywanie orgazmu działa to, co się dzieje pomiędzy partnerami. Jeśli mamy do siebie żal, jeśli czegoś nie przegadaliśmy, jeśli nie powiedzieliśmy lub nie usłyszeliśmy przepraszam, kiedy było to potrzebne, będzie to działało destrukcyjnie na naszą aktywność seksualną.
Warto pracować zarówno nad sobą, jak i związkiem żeby seks był bardziej swobodny, radosny i dawał prawdziwe szczęście, bez zawstydzania czy poczucia winy.

Kilka ważnych faktów na koniec

  • Orgazmowi nie musi towarzyszyć ejakulacja, jak i ejakulacji nie musi towarzyszyć orgazm u mężczyzny.
  • Tylko 25% kobiet przeżywa orgazm w czasie penetracji.
  • Nie każdy seks musi zakończyć się orgazmem,orgazm może ale nie musi być celem wspólnej “sesji”.
  • Warto nie rezygnować z orgazmów.
  • Regularnie pojawiający się orgazm chroni kobiecy układ rozrodczy przed zrostami macicy i zapewnia równowagę hornonalną, u mężczyzn wytryski (minimum 12 w miesiącu) zmniejszają ryzyko zachorowania na raka prostaty.