Wibrator a satysfakcja seksualna?

Coraz więcej osób pozytywnie odnosi się do posiadania wibratora.

W jednym z ostatnich badań na ten temat w Stanach Zjednoczonych zapytano 3000 kobiet i mężczyzn na temat tego, co sądzą o wibratorach i okazało się, że większość ludzi ma o nich dobre zdanie. Warto też dodać, że pozytywny stosunek do wibratorów idzie w parze z wyższym poziomem satysfakcji seksualnej i innych wymiarów funkcji seksualnych.
Badanie na kobietach i mężczyznach w wieku 18-60 lat wykonało University Center for Sexual Health Promotion (Uniwersyteckie Centrum promocji Zdrowia Seksualnego) Uniwersytetu w Indianie. Większość osób była w średnim wieku, wykształcona, rasy białej.

Fun Factory, Tiger
Fun Factory, Tiger

Poproszono partycypantów badania o zgodzenie się lub nie zgodzenie z pozytywnymi przekonaniami na temat wibratorów (np. pomaga osiągnąć orgazm, jest elementem zdrowego życia seksualnego) oraz negatywnymi (np. powoduje, że kobieta za bardzo uwarunkuje rozkosz od wibratora, zniechęca mężczyzn). Około połowa uczestników zgodziła się lub mocno zgodziła się z przekonaniami pozytywnymi na temat wibratorów, podczas kiedy mniej niż 10 procent zgodziła się z przekonaniami netagywnymi.

Kobiety, które zgodziły się z pozytywnymi przekonaniami na temat wibratorów oraz używały wibrator w ciągu 30 ostatnich dni (przed ankietą) raportowały wyższy poziom podniecenia, lubrykacji, wyższy orgazm i ogólnie wyższą satysfakcję seksualną. Kobiety, które miały pozytywne przekonania ale nie używały zabawki przez ostatnie 30 dni osiagnęły niższy poziom satysfakcji seksualnej. Badacze nie są do końca pewni w jaki sposób wibrator poprawia funkcje seksualne. Wskazują, że być może kobiety, które ich używają mają lepszy i bardziej pozytywny obraz własnego ciała, a może w samym używaniu wibratora jest coś co pozytywnie wpływa na sampooczucie. Naukowcy twierdzą, że zarówno jeden, jak i drugi czynnik ma znaczenie. Wibratory przyspieszają orgazm i powodują, że łatwiej go osiącną. Wibracje mogą mieć też właściwości niwelowania dyskomfortu i bólu okolicach pochwy.

Z tych samych danych, po innej analizie odkryto, że 53% kobiet i 45% mężczyzn używalo wibratorach choć raz w życiu. To badanie również potwierdziło połączenie pomiędzy wibratorami a funkcjami seksualnymi.
Okazuje się jednak, że kobiety, które nie mają o wibratorze dobrych przekonań nie miały też tak “dobrych wyników” w funkcjach seksualnych, jak kobiety, które wibratory lubiły/ceniły. Tak jakby użycie wibratora nie wpływało pozytywnie na ich życie seksualne (nie w takim stopniu jak u kobiet, które wibratory lubią/cenią). Ich doznania były słabsze. Co oznacza, że nie warto kobiet przekonywać, że wibrator zmieni ich życie, jednak warto je uczyć, że po wibrator sięgać warto, a jego posiadanie nie jest niczym nieodpowiednim. Jeśli tylko nasze podejscie do wibratora się zmieni, jest szansa, że zmieni się poziom satysfakcji z naszego życia seksualnego.

37% kobiet zgodziło się ze stwierdzeniem, że wibrator zagraża czy też zniechęca mężczyzn. Ponad 70% mężczyzn nie zgodziło się z tym stwierdzeniem.

Podobnie użycie wibratora badano w kontekście partnerstwa. Okazuje się, że jeśli partnerzy obydwoje razem podejmują decyzję o zakupie/posiadaniu wibratora przez nawet jednego z partnerów, satysfakcja kobiety z życia seksualnego jest wyższa w takich związkach niż w związkach, w których nie ma przyzwolenia na otwartość, intymność i bliskość w tym zakresie. Okazuje się też, że kobiety odczuwają wyższą satysfakcję, jeśli mogą używać wibratora z partnerem niż jeśli tylko używają wibratora do samodzielnej masturbacji. Dotyczy to zarówno kobiet heteroseksualnych, jak i homoseksualnych. I jak się okazuje, nie chodzi tutaj o sam wibrator, ale o dzielenie się pełnią seksualności z partnerem, co jest kluczowe dla satysfakcji seksualnej i uczucia spełnienia.

shooting-vibrator-jpeg

Jeśli więc używasz wibratora do masturbacji, a twój partner o tym wie, czym prędzej dołączcie go do zabawy, a na pewno poziom Waszej satysfakcji seksualnej mocno skoczy w górę!