Biseksualność

Wielu ludzi jest całkowicie heteroseksualnych, nawiązujących bliskie i seksualne relacje tylko z ludźmi przeciwnej płci. Całkiem sporo to stuprocentowi geje lub lesbijki. Emocjonalnie i seksualnie pociągają ich wyłącznie osoby tej samej płci.

Vivien-Leigh-znana biseksualistka
Vivien Leigh – gwiazda “Przeminęło z Wiatrem” była w wieloletnim związku z Laurencem Olivierem, jednak znana była z utrzymywania relacji seksualnych z osobami obu płci.

Co jednak ze wszystkimi pozostałymi? Znaczący odsetek ludzi nie wpisuje się jednoznacznie do żadnej z powyższych kategorii, ponieważ doświadczają oni, w pewnym okresie swojego życia, seksualnego i emocjonalnego pociągu do ludzi obu płci.

Z braku lepszej nazwy określają sie oni jako biseksualni, chociaż wielu woli określać się jako: „panseksualni”, „nie-preferujący”, „seksualnie płynni”, „ambiseksualni”, lub „omni-seksualni”.

 

Skala Kinsey’a od zera do sześć, została rozwinięta przez naukowców zajmujących się zagadnieniami życia seksualnego by opisać orientację seksualną jako kontinuum. Osoby heteroseksualne zajmują na skali ZERO, podczas gdy geje i lesbijki SZEŚĆ na drugim końcu skali. Każda inna osoba, lokująca się pomiędzy jeden i pięć jest biseksualna.

Ludzie, którym można przyporządkować na skali JEDEN lub DWA przeważnie nawiązują relacje emocjonalne i seksualne z osobami płci przeciwnej, mają jednak nieco zainteresowania jak i doświadczeń również z parterami tej samej płci.

Osoby lokujące się na skali na poziomie TRZY są mniej więcej tak samo zainteresowane mężczyznami jak i kobietami. Osoby posiadające PIĘĆ na skali, wybierają głównie parterów tej samej płci, jednak nie są całkowicie homoseksualne i są nieco zainteresowane, jak i mają doświadczenia z osobami płci przeciwnej.

Kto jest biseksualny?

Jak z powyższego widać, nie można w sposób łatwy i jednoznaczny zdefiniować biseksualności, a sami biseksualni są bardzo różnorodna społecznością. Jest wiele teorii opisujących modele zachowań biseksualnych. J. R. Little rozróżnia 13 typów biseksualności według kryteriów doświadczeń i pożądania seksualnego. Są to:

 1. Biseksualiści alternatywni: mogą mieć związek z mężczyzną, następnie po zakończeniu takowego mogą do kolejnego związku wybrać kobietę, a następnie ponownie powrócić do związku z mężczyzną.
 2. Biseksualiści, na których zachowanie homoseksualne miał wpływ czynnik środowiskowy: przeważnie są heteroseksualni, jednak wybiorą parterów tej samej płci w sytuacji kiedy nie mają możliwości wyboru partnera płci przeciwnej, np. w więzieniach, wojsku, szkołach i internatach „żeńskich” lub „męskich”
 3. Biseksualiści w związkach jednoczesnych: ich główne – podstawowe związki są wyłącznie z osobami jednej płci, podczas gdy drugorzędne – przygodne/przypadkowe, związki mają z osobami innej (drugiej) płci
 4. Biseksualiści uwarunkowani: to osoby heteroseksualne lub homoseksualne, które jednak nawiązują związki z ta samą lub inną płcią w celu uzyskania korzyści finansowych, zawodowych, lub w innym konkretnym celu, jak np. heteroseksualni mężczyźni, którzy zostają homoseksualnymi prostytutkami, lub lesbijki, które wychodzą za mąż w celu uzyskania akceptacji ze strony rodziny lub też posiadania dzieci.
 5. Biseksualiści emocjonalni/uczuciowi: mają relacje uczuciowe tak z kobietami jak i mężczyznami, jednakże relacje seksualne tylko z osobami jednej płci.
 6. Biseksualiści zintegrowani: są w więcej niż w jednym związku, w tym samym czasie mają jednakowo silne dwa związki – jeden z mężczyzną, a drugi z kobietą.
 7. Biseksualiści poszukujący: osoby homoseksualne lub heteroseksualne, lecz uprawiające seks z osobami innej lub tej samej płci w celu zaspokojenia ciekawości, czy też „zobaczenia jak to jest.”
 8. Biseksualni hedoniści: przeważnie hetero lub homoseksualni, lecz angażujący się w seks z osobami tej samej lub przeciwnej płci głównie dla zabawy, czy też dla czysto seksualnej satysfakcji.
 9. Biseksualiści imprezowi: przeważnie heteroseksualni,lecz angażujący się w seks z osobami tej samej płci będąc pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
 10. Biseksualiści odizolowani: obecnie 100% heteroseksualni lub homoseksualni mający jednak za sobą jedno lub więcej seksualnych doświadczeń z osobami tej samej lub innej płci.
 11. Biseksualiści ukryci: w swoich zachowaniach całkowicie hetero lub homoseksualni jednakże mający silne pożądanie dla tej samej/inne płci, jednakże nigdy w takowe się nie angażujący.
 12. Biseksualiści „nakłonieni”: kobiety heteroseksualne uprawiające seks z innymi kobietami wyłącznie dlatego, że zostały do tego nakłonione przez swoich męskich partnerów, na których takie doświadczenia wpływają stymulująco.
 13. Biseksualiści w „fazie przejściowej”: tymczasowo określają się jako osoby biseksualne ponieważ znajdują się w procesie przechodzenia z orientacji heteroseksualnej do homoseksualnej lub odwrotnie.

Wiele osób, z powyżej wymienionych grup, nie musi uważać się za biseksualne, lecz ponieważ pociągają je i/lub mają relacje tak z mężczyznami i kobietami, są one de facto biseksualne.

 

Artykuł opracowany na podstawie:
WHAT IS BISEXUALITY? WHO IS BISEXUAL?
By Kathy Labriola, Counselor/Nurse
Tłumaczenie i opracowanie Rainbow Man, korekta i opracowanie Lucky /www.gender.pl